Grupa Jadranka nedavno je predstavila rebrending Lošinj Hotels & VIllas lanca hotela na prekrasnom Lošinju – otoku vitalnosti u čijoj sinergiji gradi prepoznatljivost svojih hotela i vila.
Pripremila: Lea Brezar
Foto: Lošinj Hotels & Villas
Prepoznajući specifičnosti destinacije i želje turista kreira se ponuda koja je bliska s potrebama i željama korisnika tih usluga i zadovoljavaju se trendovi u turizmu. Iako postoje dobri primjeri brendiranja na regionalnoj razini kod nekih izostaje implementacija na lokalnu zajednicu te kontinuitet u provođenju aktivnosti.
Nedavni primjera “neuspjelog” brendiranja svakako je slogan HTZ-a i kampanja koja je pratila njihove aktivnosti. Zaključak koji je nedavno objavio Poslovni dnevnik je upravo činjenica da se pokazalo kako je u promociji potrebna veća prisutnost nacionalnog identiteta. Nacionalni identitet definitivno pomaže u brendiranju destinacije jer sa sobom nosi baštinu i kulturu, a prema našem doživljaju brendiranja u turizmu, ono je zapravo najvažniji adut koji će stranog turista zagarantirano sljubiti s destinacijom.
Iako Hrvatska turistička zajednica smatra da marketinški stručnjaci ne bi smjeli biti jedini kreatori strategije za brendiranje države, mi ćemo ostati pri ideji da ipak stručnjaci za odnose s javnošću i integrirane marketinške komunikacije jasno detektiraju različitost i prepoznaju temeljne vrijednosti samog brenda te da su nezaobilazni, ako ne i najvažniji dio tima za stvaranje prave strategije. O stvaranju jednog takvog brenda razgovarali smo s Renatom Potočnik, Senior konzultanticom iz agencije Millenium promocija.
Koliko je u brendiranju važna sinergija lokalne zajednice i hotela i mogu li se turistički kapaciteti brendirati samostalno bez komunikacije s lokalnom zajednicom?
Postoje primjeri u regiji gdje se radilo brendiranje na regionalnoj razini, a zapravo se nije radila implementacija na lokalnu zajednicu, niti se to brendiranje provodi kontinutirano.
Kada je riječ o brendiranju općenito, ali i u turizmu, nužno je jedinstvo i suradnja svih ključnih subjekata koji su uključeni u ukupan proces. Ukoliko govorimo o hotelima, onda prvenstveno treba krenuti od razumijevanja na razini uprava – menadžment – zaposlenici.
Oni su upravo oni najbolji ambasadori i zagovaratelji brenda prema gostima, ali i široj zajednici, dok na razini destinacije još postoji puno prostora za praćenje razvoja i razine ponude koju nudi LH&V. Da bi sustav bio učinkovit, nužno je imati podršku i povjerenje lokalnog stanovništva, a sigurno je da pomaže i potpora lokalne vlasti i državnih institucija. Pritom moramo biti svjesni odgovornosti koju imamo prema lokalnoj zajednici te odgovornosti za razvoj cjelokupnog područja i destinacije.
Ako govorimo o našoj ulozi u turizmu, onda moramo govoriti o njezinom značaju, ne samo za otok, nego i za ukupni turizam Hrvatske, ali i Mediterana, jer ovdje nudimo najvišu razinu usluge i ponude.
Lošinj – otok vitalnosti i Jadranka hoteli su u dobroj simbiozi – vitalnost je ključ komunikacije? Kako je njihova priča povezana s brendom Lošinj Hotels&Villas?
Poslovna strategija Grupe Jadranka i Lošinja – kao otoka vitalnosti je da budu sinonim za ponudu najboljeg zdravog odmora na domaćem i međunarodnom tržištu. Grupa Jadranka je tijekom70 godina poslovanja oduvijek bila svjesna važnosti značaja za otočane na Lošinju i Cresu, ali i cijelom Kvarneru, i uvijek su živjeli u sinergiji s lokalnom zajednicom.
Ako govorimo o toj ulozi u turizmu, onda moramo govoriti o njezinom značaju, ne samo za otok, nego i za ukupni turizam Hrvatske, ali i Mediterana, jer Grupa Jadranka nudi najvišu razinu usluge i ponude u svojim hotelima pod brendom Lošinj Hotels&Villas i spaja prirodnu poziciju Lošinja kao otoka vitalnosti s doživljajem luksuza koji može zadovoljiti i najzahtjevnijega gosta.
Lošinj Hotels&Villas nedavno su napravili novi vizualni identitet koji je radila agencija Kuharić-Matoš. Govori li vizual dovoljno o brendu, mogu li to turisti prepoznati i čime se vodili u njegovu stvaranju?
Sastavni dio procesa prijelaza kategorizacije hotela i vila hotelskog brenda Lošinj Hotels&Villas na 4*, odnosno na 5* i 5+*, u novu turističku sezonu krenuo je i s redizajniranim vizualnim identitetom. Riječ je o logičnoj odluci s obzirom na portfelj kojim se u okviru hotelskog brenda LH&V-a može pohvaliti Grupa Jadranka.
Proces promjene vizualnog identiteta sa sobom je donio izvjesne izazove, no kako suvremeni turisti koji su ujedno i gosti hotela i vila LH&V-a, za svoj odmor očekuju puno više od prekrasne prirode i kristalno čistog mora, promjena se pokazala poželjnom, pa čak i nužnom, sukladno najnovijim standardima u turističkoj industriji. Promjena vizualnog identiteta također označava i razliku u promjeni pristupa gostima koja prati povećanje kategorizacije hotela i vila, a s posebnim naglaskom na vrhunsku razinu usluge, proširenje jedinstvene ponude, kao i planirane investicije.
MPR+ već niz godina surađuje s Jadranka hotelima. Koliko se brzo klijenti u turizmu prilagođavaju trendovima i koliko im to dozvoljava budžet?
Klijenti su svjesni trendova koji su prisutni na tržištu i u najvećoj mjeri ih prate, ovisno o strategiji poslovanja poduzeća. U slučaju Jadranka hotela i brenda Lošinj Hotels & Villas to je još izraženije, s obzirom na specifičnost ponude koju nude hoteli u sastavu LH&V-a i samoga otoka Lošinja kao destinacije u kojoj se nalaze, a koja je udaljena i dislocirana u odnosu na glavninu medijskih redakcija i izdavača.
Zbog toga je izazov kreirati što kvalitetnija događanja i plasirati informacije s istinskom dodanom vrijednosti. Komunikacija turističkih projekata prilično je izazovna sama po sebi, ponajprije što turizam obilježava visoka sezonalnost, bez obzira koliko se trudili u planiranju medijskih objava, činjenica je da u jednom dijelu godine postoji mnoštvo korisnih i medijski atraktivnih informacija koje u drugom dijelu godine izostaju.
Jadranka grupa je u svim ovim segmentima zadnjih godina ostvarila značajan napredak i ponudu uspješno uklapa u priče o destinaciji, a prepoznaje i važnost raznih oblika storytellinga kao vrijednosti u komunikaciji turističkih tema.
To najčešće nadomještamo informacijama o investicijama, novim projektima, zanimljivim suradnjama i partnerstvima ili npr. danas vrlo aktualnim temama o izazovu pronalaska radne snage u turizmu. Jadranka grupa je u svim ovim segmentima zadnjih godina ostvarila značajan napredak i ponudu uspješno uklapa u priče o destinaciji, a prepoznaje i važnost raznih oblika storytellinga kao vrijednosti u komunikaciji turističkih tema.
Ako možemo pričati globalno, gdje se na globalnoj razini pozicionirao brend Lošinj Hotels & Villas?
Brend Lošinj Hotels&Villas je u fazi intenzivnog rada na jačanju prepoznatljivosti brenda Lošinj Hotels & Villas, hotelskoga brenda tvrtke Jadranka hoteli koji objedinjuje šest hotela i restorana te vile i apartmane kapaciteta više od 3500 gostiju smještene na najatraktivnijim lokacijama otoka Lošinja – od hotela 5* u uvali Čikat – hotela Bellevue, vile Hortensie, Boutique Hotela Alhambra, vile Auguste te hotela s 4* – Vitality Hotela Punta, Wellness Hotela Aurora i Family Hotela Vespera.
Taj proces se odnosi na Hrvatsku, gdje smo već postali prepoznatljivi, potom na tržište regije i cijeloga Mediterana, jer znamo da je njihova konkurencija, primjerice, u Italiji, Francuskoj…
Show Comments (0)