Google+ je najnepopularniji živi mrtvac u Hrvatskoj? Nema šanse. Ako nas pitate samo je potpuno neiskorišten.
Pripremila: Vedrana Prevendar
Google+ u Hrvatskoj? Ne pretjerano. On je najnepopularnija društvena mreža i dalje. Mnoge firme imaju otvorene profile, no uglavnom su oni neaktivni ili zanemareni, čast izuzecima. Nije ni čudo s obzirom na veliku konkurenciju koja se događa na mrežama poput Facebooka, Twittera ili Instagrama, koga briga za Google+?
Prema istraživanju iz 2012. godine, čak 23% tvrtki u Hrvatskoj je prisutno na Google+ mreži. Danas ih je možda malo više. Ono što je zanimljivo brendovima koji razmišljaju o bacanju sidra i na tu platformu, je većinska muška populacija (čak 63%) i najveći broj korisnika iz SAD-a. Zgodne informacije za formiranje svoje publike, zar ne? Ajmo dalje. Gledano na svjetskoj razini, Google+ je 3. po redu društvena mreža po popularnosti. Čak 300 milijuna aktivnih korisnika mjesečno.
Prvi je, naravno, Facebook kojeg slijedi YouTube. Možemo reći da je Google+ logičan odabir ako vam se ciljana skupina sastoji od stranaca, uglavnom muškaraca, još ako ciljate baš na SAD, savršeno. U posljednje vrijeme kruže vijesti da je Google+ neslužbeno službeno mrtav, odnosno živi mrtvac. Zombi. Google+ je zombi.
Naime, Tech- Crunch portal je objavio da su se dogodile promjene u postavu njegovih zaposlenika, tj. da je kreator Googla+ Vic Gundotra napustio firmu čime se dogodila preraspodjela timova koji su činili srž Google+ -a. S druge strane, Marketing Land objašnjava što to Google+ namjerava izmijeniti i koje su posljedice za marketing i poslovanje.
Ako pročitate ta dva članka, možda ćete se i predomisliti oko otvaranja profila ili potpuno odustati od te društvene mreže. Sve ovo što piše su činjenice i ta društvena mreža možda još zbilja neće dugo opstati. Ja ću vas probati uvjeriti u suprotno.
Ozbiljni Google+
Kada opisujemo različite društvene mreže, svrstavamo ih pod tipove, npr. Facebook je zabavan, Twitter je informativan, Pinterest je kreativan, Instagram je #popularan itd. Za Google+ bih rekla da je ozbiljan. Tamo se zbilja mogu naći ozbiljne i podugačke rasprave, a s kvalitetnim sadržajem, poput fotografija, videa ili blogova. To je društvena mreža uspješna zajednica mislilaca, pisaca, fotografa i još mnogih drugih. Kao čest posjetitelj i osoba koja na toj društvenoj mreži gradi brend, mislim da svatko tko ju stvarno, istinski, svakodnevno aktivno koristi neće misliti da umire. Ili da je polumrtav. Različiti ljudi imaju različite poglede na temelju različitih ideala.
Ima svoje adute
Oni koji se svakodnevno služe tom mrežom i na njoj grade brend, poslovanje ili osobni profil, znaju da su Communities (zajednice) glavni adut ove društvene mreže. Dijeljenje sadržaja nikad nije bilo jednostavnije i kvalitetnije – odabereš Community koji tematski odgovara tvojem postu i podijeliš ga njegovim članovima. Jer njih to uistinu zanima. Nema boljeg community managementa od toga da si u srž pogodio svoju ciljanu skupinu koja ti nerijetko iskomentira sadržaj što dovede do prave male rasprave, koja ti da +1 (relevantno likeu na Facebooku) i podijeli ga na svom profilu. I još dobiješ novog followera. Naravno, uvijek je dobro podijeliti sadržaj i public, no iz vlastitog iskustva Communities su redovito imali bolji učinak.
Google+ je dokaz koliko je sadržaj postova koji se dijele iznimno bitan i cijenjen, jer i bez oglašavanja on dobiva svoju pravu publiku koja na njega reagira. Iako je na njoj moguće dijeliti i video sadržaj i linkove, slike su daleko najefektniji način kako privući publiku, čak i preko Communitya. Kao i na ostalim društvenim mrežama, poput Facebooka, Instagrama ili Pinteresta, na Google+-u također prednjači vizualno.
Touristar TV, koji je svoju karijeru na društvenim mrežama započeo na Facebooku, na Pinterestu i Google+-u je zaživio početkom 2013. godine. Pokazalo se da je aktiviranje profila na Google+-u bio najbolji potez za jedan takav turistički brend koji danas broji preko 350 followera i preko 550.000 pogleda. Oni rastu iz dana u dan, a ono što je najvažnije jest to da publika postoji. Kvalitetan i zanimljiv sadržaj, englesko govorno područje, tematika uvijek zanimljiva strancima te konzistentnost u komunikaciji pokazala se kao pun pogodak. Nula dolara, nula eura, nula oglašavanja. Samo sadržaj.
Show Comments (0)